تولید فنر MP35

سوپر آلیاژ پایه کبالت با مقاوت به خوردگی عالی، استحکام بسیار بالا با اختلاف قابل توجه نسبت به فولادهای پر استحکام، دوام و قابلیت حفظ استحکام در دماهای بالا، سازگار با بافت بدن است و کاربرد آن در صنایع خاص، پزشکی، دریایی، هوافضا و نفت و گاز میباشد.

فنر تولید شده از جنس  MP35 برای اولین بار در ایران در مرکز تحقیقات و فناوری جهاد دانشگاهی تهران انجام شده که تمامی مراحل ساخت آن شامل: آلیاژ سازی و تولید شمش، شکل دهی، ساخت سیم و ساخت فنر می باشد، انجام گرفته است.

این محصول در دنیا در کشورهای روسیه، آمریکا، چین، آلمان، فرانسه، هند و کره جنوبی تولید می شود.

به دلیل تکنولوژی با سطح فناوری بالا، جهت ذوب و ریخته گری در خلا از یک طرف و نیز فناوری لازم جهت شکل دهی و محدودیت تجهیزات موجود از طرف دیگر، و همچنین خواص متعدد مورد انتظار در دمای بالا، حفظ مقاومت به خوردگی و پیچیدگی های کنترل و بهینه سازی خواص، تولید آن را منحصر به کشورهای صنعتی پیشرفته نموده است.

نظر به کاربرد اصلی این آلیاژ در صنایع پزشکی شایسته است با کمک سایر بخش های جهاد دانشگاهی و نهادهای دولتی و خصوص مرتبط، توسعه این محصول علاوه بر صنایع پزشکی، در کاربردهای دیگر آن نیز نظیر نفت و گاز، هوافضا، دریایی نیز تسهیل گردد.

اهداف ساخت این سوپر آلیاژ به دلیل مصرفی بودن محصول و نیاز به واردات، پس از انجام تولید داخل صرفه جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

  • دستاوردهای حاصل از اجرای این طرح :

در قطعات مورد استفاده در تجهیزات هوافضا به دلیل وجود تنش های دائمی، نوسانات شدید فشار و دما، انتخاب آلیاژ به گروه های با قابلیت تحمل تنش در دماهای بالا، ضریب انبساط حرارتی پایین و همچنین مقاومت به خوردگی خوب بسیار محدود خواهد بود.

  •  نیازهای موجود در جامعه :

از این آلیاژ به طور وسیعی در ساخت اتصالات، نگهدارنده ها و همچنین فنرها استفاده می شود. همچنین از این آلیاژ در ایمپلنت ها و پروتزهای پزشکی، قطعات دریایی و درون چاهی، قطعات مورد نیاز در موتور جت استفاده می گردد.