تولید قطعات و تجهیزات صنایع ذوب فلزات  • صفحات کریستالیزاتور چند پارچه

ساخت و تولید یکی از مهمترین قطعات

 مصرفی صنایع فولادریزی، کریستالیزاتور یا قالب مسی آبگرد است. این قالب همزمان در معرض تنشهای حرارتی و سایشی قرار دارد، به همین دلیل دانش فنی ساخت آن با پیچیدگیهای فراوان همراه است.

به طور کلی کریستالیزاتورهای ریخته‌گری مداوم به سه نوع یکپارچه، لوله‌ای و  صفحه‌ای تقسیم می‌شوند.

در فرایند ریخته‌گری پیوسته فولاد ، فلز مذاب درون قالب خنک شونده با آب ریخته می‌شود. فلز مذاب در قالب ته باز مسی در کناره دیواره‌های آبگرد قالب منجمد شده و پوسته‌ای را تشکیل می‌دهد.

عناصر کلیدی در تولید محصول شکل، ضخامت پوسته، توزیع حرارتی یکنواخت در پوسته، کیفیت سطحی و داخلی عاری از عیب با کمترین میزان تخلخل، و آخالهای غیر فلزی کم هستند.

در گروه فرآوری مواد فلزی، پروژه ساخت کریستالیزاتور صفحه‌ای (مجموعه‌ای از صفحات مسی با شیارها و مجراهای تعبیه شده آب در آن که به وسیله پیچ و مهره متصل

می‌شوند) با موفقیت به پایان رسیده و در واحد فولادسازی اهواز مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

 

  • چرخ مسی (روش ریخته‌گری پراپرزی)

یکی از فرایندهای متداول در تولید مفتول فلزات غیرآهنی از جمله آلومینیم و آلیاژهای آن، روش پراپرزی است.

در این فرآیند مذاب آلومینیم داخل شیار واقع در سطح بیرونی رینگ مسی که جداره‌های آن توسط آب خنک می‌شود منجمد شده و مقطع تولیدی در ادامه توسط پروسه نورد (سرد و گرم) به مفتول تبدیل می‌گردد.

از شاخص‌های این چرخ بالا بودن هدایت حرارتی و مقاومت به تنش‌های مکانیکی، حرارتی و سایش می‌باشد. به نحوی که قابلیت کارکرد حداقل 2 ماه و بارریزی 2500 تن آلومینیم را داشته باشد.

 

  • قالبهای ریخته‌گری پیوسته خط هزلت (دمبلوک)

روش ریخته‌گری هزلت علاوه بر تسمه‌های آلومینیوم ، مس ، سرب و روی برای ریخته‌گری میلگردها و ورقهای آندی مسی به کار  می‌رود.

این ماشین ریخته‌گری پیوسته یک قالب کاملاً متحرک شامل تسمه‌هایی موازی از جنس فولاد کربنی است که در سطوح بالایی و پایینی تحت فشار کشیده می‌شوند.

زنجیره‌هایی از بلوکهای فولادی یا مسی(دمبلوکها) همراه با این تسمه‌ها حرکت کرده و عرض محصول مورد نظر را با فاصله خود از کناره‌ها تنظیم می‌نمایند.

  • لانس

آلیاژ مورد استفاده در این قطعه به دلیل انتقال حرارت از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربرد: دمش اکسیژن و دیگر گازهای درون مذاب

 

  • صفحات مسی

صفحات از جنس مس خالص برای خط آلومینیوم ریزی