۱۴۰۰/۰۱/۳۰- ۱۶:۱۵

ایجاد دانش فنی ساخت و تولید صفحات بزرگ کریستالیزاتورهای صنایع فولادریزی در کشور

مرکز آذرخش سازمان جهاد دانشگاهی تهران موفق به تولید اولیه صفحات بزرگ کریستالیزاتور برای صنایع بزرگ فولادریزی گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، مرکز آذرخش سازمان جهاد دانشگاهی تهران در راستای اجرای طرح فناورانه تکمیل دانش فنی ساخت و تولید کریستالیزاتورهای صنایع فولاد و ریخته گری، پس از انجام مراحل مختلف طرح از جمله طراحی و نمونه سازی ریخته گری و شکل دهی و ماشین کاری، موفق به تولید اولیه صفحات بزرگ کریستالیزاتور برای صنایع بزرگ فولادریزی گردید. این محصول پس از طی مراحل مختلف تست و کنترل کیفیت و تایید کارفرما برای نصب در صنعت، موفق به نصب در فرآیند تولید اسلب فولاد شد و در قدم اولیه بیست هزار تن تولید اسلب فولادی را محقق نمود و مورد تایید قرار گرفت.

مجتمع فولاد مبارکه و بخش بومی سازی با اعلام موفق بودن اولیه اسلب برای تولید 20 هزار تن، به مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی این سازمان، پیش بینی کرد تولید با همین اسلب حدود 130 هزار تن دیگر را در برگیرد.

اسلب­های کریستالیزاتور صنایع ریخته گری فولاد، یکی از گلوگاهی ترین ابزارهای صنعتی این صنعت است که از جنس آلیاژ مس بوده و بسیار حساس میباشد. تکنولوژی ساخت این تجهیز در اختیار معدود کشورهایی می­باشد و صنایع ریخته گری فولاد نیاز مبرم به این تجهیز دارند.

حساسیت این قطعه بخاطر گرفتن این اسلب در شروع فرآیند ریخته گری از کوره و هر بار 180 تن بر روی این اسلب­ها مذاب ریخته می­شود لذا کیفیت محصول از اهمیت به سزایی برخوردار است.