۱۳۹۹/۱۲/۱۴- ۲۱:۴۵

ایران به فناوری سخت کاری انفجاری سوزن ریل دست یافت

تهران- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات ویژه مواد فلزی جهاد دانشگاهی تهران اعلام کرد: برای اولین بار کشورمان در خاورمیانه به فناوری سخت کاری تکه مرکزی سوزن ریلی دست یافت.

سیدمحمدطباطبایی عصر پنجشنبه در حاشیه رونمایی از این قطعه ریلی به خبرنگار ایرنا گفت: این روش برای اولین بار در خاورمیانه در طرحی مشارکتی بین جهاد دانشگاهی تهران، دانشگاه تربیت مدرس و صنایع دفاعی به تولید نمونه رسید و کشورمان صاحب این فناوری شد.

وی افزود: تحقیقات مطالعاتی این طرح بیش از یک سال به طول انجامید و امروز در هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت ریلی کشور این قطعه رونمایی شد.
طباطبایی ادامه داد: تکمیل حلقه فناوری تولید تکه مرکزی سوزن ریل انجام و قرار است این صنعت به تولید انبوه برسد.

به گفته وی، سخت کاری تکه مرکزی سوزن ریل علاوه بر افزایش مقاومت ریل موجب افزایش سرعت قطارها نیز می‌شود و این فناوری در ناوگان مترو نیز پرکاربرد خواهد بود.

همچنین رییس جهاد دانشگاهی کشور نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: صنعت ریلی کشور در حال توسعه است و چه در حوزه شهری و بین شهری این صنعت در حال توسعه است.

حمیدرضا طیبی افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه ریلی اقدامات متعددی انجام داده که نمونه آن تولید قطار ملی است که در بخش سیستم رانش جهاد دانشگاهی این فناوری را انجام داده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه سیستم های کنترل تردد قطارها است که در این زمینه نیز صاحب فناوری شدیم.

رییس جهاد دانشگاهی کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون در کل دنیا قطارهای پرسرعت حداقل با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال توسعه است که با دانش فناوری حوزه ریلی می توانیم به تولید این قطارها دست یابیم.

به گفته وی، یکی از مشکلات کشورمان نبود آزمایشگاه بین المللی جامع ریلی است که قرار شد این آزمایشگاه با همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود.

همچنین مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در نمایشگاه سال گذشته صنعت ریلی از قطعه مرکزی داخلی سازی شده سوزن ریلی رونمایی کردیم و امسال نیز از فناوری سخت کاری انفجاری تکه مرکزی سوزن ریل رونمایی کردیم.

سعید رسولی افزود: با رونمایی از این فناوری کشورمان جزو ۱۰ کشور صاحب این فناوری قرار گرفت.

به گفته وی، سخت کاری انفجاری طول عمر و مقاومت ریل را افزایش می دهد و همچنین سرعت قطارها و همچنین قدرت حمل بار خطوط ریلی را افزایش می دهد.

مدیرعامل شرکت راه آهن کشور خاطرنشان کرد: همکاری این مجموعه با جهاد دانشگاهی، صنایع دفاعی و سایر مراکز علمی‌کشورمان در زمینه ارتقای تولید صنعت ریلی افزایش پیدا می‌کند.