تاکید بر پیاده‌سازی گفتمان اقتصادی بر پایه علم و پژوهش

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ | ۰۹:۲۴ کد : ۶۲۳۴۸ عمومی
در دیدار رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی و مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی بر پیاده‌سازی گفتمان اقتصادی بر پایه علم و پژوهش تاکید شد.
تاکید بر پیاده‌سازی گفتمان اقتصادی بر پایه علم و پژوهش

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، سیدمحمدحسین سیدکاشی رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: پژوهش دانش بنیان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت‌های جهاد دانشگاهی بوده که از خواسته‌های مقام معظم رهبری نیز هست.

وی با بیان اینکه هم افزایی جهاد دانشگاهی با مجموعه بسیج علمی، پژوهشی و فناوری می‌تواند به توسعه علمی و پژوهشی فعالیت‌های دو نهاد کمک بسزایی کند، ادامه داد: برگزاری جلسات جداگانه تخصصی در مباحث آموزشی و فرهنگی نیز می‌تواند کمک کننده و تسهیلگر فعالیت‌های مشترک دو مجموعه باشد.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه در این زمینه ارتباطات خوبی را می‌توان برقرار کرد، افزود: لازم است پتاسیل‌ها و ظرفیت‌های همکاری بین دو مجموعه عملیاتی شود.

سیدکاشی با بیان اینکه می‌توان در فعالیت‌های دارای همپوشانی دو مجموعه به هم افزایی برسیم، تصریح کرد: با برگزاری جلسات مختلف و انعقاد تفاهم نامه به سمت عملیاتی کردن ایده‌های مشترک خواهیم رفت.

هادی ایمانی، مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه انصار الرضا (ع) خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوی بسیج در سال ۸۹ با فرمان مقام معظم رهبری شکل گرفت و ۷ راهبرد اساسی برای آن درنظر گرفته شد که اولویت اصلی آن در حوزه علوم انسانی است.

وی با اشاره به اینکه مرجعیت علمی و گفتمان سازی علمی فناوری در سطح کشور و جریان سازی علم، فرهنگ و دانشگاهی کردن سازمان بسیج از اولویت‌ها و راهبردهای دیگر است، تصریح کرد: هر کدام از راهبردها ابعاد مختلفی دارد، بطوریکه در ساختار سازمان بسیج علمی، هسته‌های علمی فناوری نیز شکل گرفته است.

ایمانی با اشاره به ضرورت تجاری سازی محصولات، گفت: در کنار فعالیت‌های علمی پژوهشی بسیج، هلدینگ پیشگامان، حوزه تجاری سازی طرح‌های فناور را برعهده دارد و بر این اساس چرخه تجاری سازی حوزه علم و فناوری به تازگی شکل گرفته و در زیست بوم علم و فناوری کشور جایی باز کرده است. 

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که ظرفیت‌های مختلف حوزه علم و فناوری فعال و بسیج شوند، ادامه داد: امیدواریم گفتمان علمی فناوری را در سطح استان پیش ببریم.

ایمانی با بیان اینکه اکنون در حوزه سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های دانش‌بنیان، حدود ۸ طرح قابلیت سرمایه‌گذاری وجود دارد، افزود: در صورت سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها خواهیم توانست سهمی از اقتصاد استان را داشته باشیم.

وی با اشاره به ضعف‌های زیرساختی استان، تصریح کرد: متاسفانه گفتمان حوزه اقتصادی در استان شکل نگرفته و محصولات در حوزه بازاریابی ضعف دارند که البته در حوزه تجاری سازی محصولات مزیت دار، جهاد دانشگاهی در سال‌های اخیر پرچم دار بوده است.

ایمانی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه بازاریابی آگاهی لازم را ندارند، ادامه داد: نیاز داریم تا طرح‌ها تبدیل به برنامه‌ای برای نقش آفرینی اقتصادی شوند و در این راستا مجموعه جهاددانشگاهی و مجموعه‌های علمی در حوزه توانمندسازی و پشتیبانی و تسهیل گری کمک کننده هستند. 

وی با بیان اینکه معتقدیم تفکر شهید مطهری اساس توجه به علوم انسانی است، تصریح کرد: در مجموعه بسیج ۱۱ قرارگاه مختلف حول یک محور اساسی فعالیت دارند و ظرفیت‌های سازمان دهی شده و ساختارمند با بودجه مشخص و با هم افزایی بکارگرفته می‌شوند. 

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی نیز در این دیدار بر استفاده از طرح‌های مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی و تجاری سازی محصولات تاکید کرد. 

لیلا محمودی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این نشست با بیان اینکه امیدواریم هم افزایی‌ها مظهر خدمت برای استان و فصل جدیدی برای شروع فعالیت‌های مشترک باشد، اظهار کرد: از سال ۹۵ ذیل یکی از مصوبات کارگروه فرهنگی اجتماعی استانداری، جهاد دانشگاهی متولی دبیرخانه علمی آسیب‌های اجتماعی استان شد.

وی با بیان اینکه در این دبیرخانه تعدادی از افرادی که در شناسایی و ارائه راهکار صاحب نظر بودند به برگزاری نشست‌ها و کارگروه‌هایی اقدام کردند، ادامه داد: طبق رهاورد کارگروه‌ها به این دبیرخانه با هماهنگی دفتر فرهنگی اجتماعی استانداری ماموریت‌هایی ابلاغ شد. 

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: طبق بررسی‌ها و باتوجه به افسردگی در میان بانوان خانه دار و نیازسنجی آموزشی برای بانوان خانه دار سطح بیرجند با رویکرد کاهش افسردگی اقدام کردیم، تصریح کرد: ذیل خروجی‌ها و نتایج این طرح پژوهشی کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و همچنین برای نخستین بار در استان نشست‌های کتابخوان ویژه بانوان برگزار شد و این برنامه‌ها در کنار ترسیم نقشه آسیب‌های اجتماعی بانوان بیرجند قرار گرفت. 

وی با بیان اینکه در مجموع توانستیم برای ۲۵۰۰ بانوی خانه‌دار در سطح شهرستان بیرحند بستر خدمات باشیم، افزود: همچنین در مرکز مشاوره بهروان که در کالبد جهاد دانشگاهی شکل گرفته محور فعالیت‌ها را بر توسعه فردی گذاشته‌ایم.

محمودی با بیان اینکه در مطالعات شهری و روستایی نیز بالغ بر ۲۴۰ روستا پیمایش و ۲۴۰ سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تدوین شد، خاطرنشان کرد: امیدواریم با هم افزایی بین نقاط مشترک بین فعالیت‌های جهاد دانشگاهی و بسیج علمی پژوهشی به فصلی جدیدی از برنامه‌ها برای منتفع شدن مردم استان برسیم.

مهدی ابراهیمی، عضو هیأت علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار کرد: مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی مجموعه‌ای است که هدف از احداث آن تحقق برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، گردشگری، اشتغال‌زا و مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های بالقوه استان در حوزه گیاهان دارویی در قالب طرح دهکده گیاهان دارویی بوده است. 

وی افزود: هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ایجاد یک مرکز نمونه گردشگری در حوزه گیاهان دارویی بومی، آموزش روستائیان، بازاریابی، تکمیل فرآیند تولید و افزایش سهم کشاورزی از بازار فروش از اهداف ایجاد این مجتمع است.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی خراسان جنوبی