در نشستی تخصصی بررسی شد؛

گسترش فعالیت‌های شبکه‌ای و تقویت همکاری‌ها بین واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۱ کد : ۶۲۲۹۵ عمومی تاپ خبر
در نشست شبکه سازی فعالیت ها و تحول در نظام همکاری های بین واحدهای جهاددانشگاهی، بر اهتمام این نهاد در شبکه سازی به عنوان اولویت و گسترش دانش نرم تأکید شد.
گسترش فعالیت‌های شبکه‌ای و تقویت همکاری‌ها بین واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، امروز (سه شنبه 21 شهرویور) نشست «شبکه سازی فعالیت ها و تحول در نظام همکاری های بین واحدهای جهاددانشگاهی» با حضور دکتر حسن فارسی، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی، تعدادی از مدیران ارشد و ارتباط مجازی با روسای واحدهای سازمانی این نهاد برگزار شد.

در این جلسه با توجه به اهمیت موضوع فعالیت های شبکه ای و تقویت همکاری ها بین واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی، دکتر حبیب اله اصغری، رئیس سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی به تبیین اهمیت شبکه سازی فعالیت ها در این نهاد پرداخت.

اهیمت کار شبکه ای در جهاددانشگاهی باید تقویت شود

در ابتدای این جلسه دکتر حسن فارسی، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با تأکید بر اهمیت موضوع شبکه سازی بیان کرد: جهاددانشگاهی ظرفیت بالایی در اقصی نقاط کشور دارد، اما در مواردی از این ظرفیت بالا و زنجیره ارزشی که به واسطه کار شبکه می تواند شکل بگیرد، استفاده نمی شود.

وی افزود: در این راستا و برای تقویت کار شبکه ای  تصمیم گرفتیم این جلسات را برگزار کنیم که اهمیت کار شبکه ای در جهاددانشگاهی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و این رویه در این نهاد تقویت شود.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی تأکید کرد: تلاش می کنیم حضور در این جلسات به عنوان آموزش های ضمن خدمت در نظر گرفته شود و بهره برداری چند منظوره از جلسات انجام شود.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی یادآور شد:  کار شبکه ای در گذشته نیز وجود داشته است، اما تلاش داریم که این موضوع تقویت شود، زیرا کارهای متفرقه با وجود اهمیت اثربخشی کمتری دارند.

دکتر فارسی در ادامه خاطرنشان کرد: در خصوص برنامه هفتم توسعه نیز در جلسه و صحبت هایی که با مسئولان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی داشتیم، آنها  بر مأموریت یابی و هم افزا بودن نظام علم و فناوری در کشور تأکید داشتند و هم خودمان در خصوص اینکه این مأموریت هایی که در حوزه علم و فناوری در کشور واگذار می شود اگر به صورت منظم، هدفممند و هم افزا باشد قطعا اثربخشی، ملموس بودن و امیدآفرینی آن در جامعه بیشتر دیده خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه نمی توانیم این امر را به دیگران توصیه کنیم اما خودمان به آن نپردازیم، گفت: بنابراین، اول باید خودمان در جهاددانشگاهی به این امر اهتمام ورزیم و توجه داشته باشیم و پس از آن به نظام تصمیم گیری کشور یادآور شویم تا این اتفاق رخ دهد.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی یادآور شد: انتظار داریم روسای واحدها مواردی که مد نظرشان است و نیاز ضروری محسوب می شود را به برگزار کنندگان این جلسات پیشنهاد دهند.

شبکه سازی با نهادهای دولتی لازمه رشد و تعالی جهاددانشگاهی است

در ادامه این جلسه دکتر حبیب اله اصغری، رئیس سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی به تبیین اهمیت شبکه سازی فعالیت ها در جهاددانشگاهی پرداخت و بیان کرد: هدف ما این است تا میراث دار نسلی باشیم که جهاددانشگاهی را تأسیس کردند که اثرات و برکات آن همچنان ادامه دارد.

وی رؤوس مطالب مورد توجه در مبحث شبکه سازی را طرح مسأله، مدل کسب و کار جهاددانشگاهی، تبیین جایگاه نوآوری جهاددانشگاهی، جایگاه جهاددانشگاهی در نظام نوآوری، تبیین نقش دفتر مرکزی جهاددانشگاهی، نقش کلان پروژه ها در شبکه سازی و نهادسازی عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه توضیحات خود با نشان دادن انیمیشنی در خصوص اهمیت کار گروهی و تعریف شبکه عنوان کرد: شبکه مجموعه ای از واحدهای کسب و کار کوچک و رقیب، نهادهای عمومی و موسسات پژوهشی را شکل می دهد که با چالش ها و فرصت های مشترک مواجهند. همچنین این مجموعه با ایجاد بستر ارتباطی و محیطی برای نوآوری، رقابت و همکاری، با تکمیل فعالیت های یکدیگر به تولید و عرضه محصولات، خدمات و خلق ارزش در زیست بوم کسب و کار می پردازند.

دکتر اصغری گفت: وقتی فرصت مشترک داشته باشیم به سمت شبکه می رویم. مهمترین مزیت شبکه این است که دانش نرم را گسترش می دهد و بحث ما این است که باید دوطرفه باشد.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه شبکه ها باید عقایدشان متفاوت باشد و استقلال رأی داشته باشند، تصریح کرد: بخش های مختلفی که باید در شبکه ها وجود داشته باشد این است که باید عقاید خاص خود را داشته و پردازشگر محلی خودشان آن را پردازش کند. همچنین مکانیزم گردآوری تجمیع اطلاعات محلی مانند رأی گیری داشته باشند.

از دیگر موضوعاتی که دکتر اصغری بر آن تأکید کرد افزایش توان شبکه سازی بود و در این خصوص گفت: توسعه ارتباطات شبکه ای با دانشگاه ها از نیازهای اساسی جهاددانشگاهی است. همچنین شبکه سازی با نهادهای دولتی لازمه رشد و تعالی جهاددانشگاهی است.

وی در تبیین نقش دفتر مرکزی جهاددانشگاهی در توسعه شبکه سازی تأکید کرد: دفتر مرکزی جهاددانشگاهی پاشنه آشیل تحول بوده و ترسیم خطوط اصلی فعالیت در جهاددانشگاهی، وضع قوانین و مقررات، تنظیم گری روابط میان واحدها، تسهیل گری، تأمین مالی پروژه ها و رایزنی در اخذ طرح های میان رشته ای از جمله موارد نقش دفتر مرکزی این نهاد است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه توضیحات خود به طرح سوالاتی در خصوص عدم موفقیت در توسعه فعالیت های شبکه ای در جهاددانشگاهی، مدل کسب و کار جهاددانشگاهی، تبیین نقش دفتر مرکزی این نهاد، کارکردهای دفتر مرکزی در توسعه و تعمیق شبکه سازی و ویژگی های کلان پروژه ها پرداخت که برخی از مسئولان و رؤسای واحدها که به صورت مجازی و برخط در این جلسه شرکت کرده بودند، به ارائه نظرات خود در این خصوص پرداختند.

اعتماد کلیدواژه مهم شبکه سازی است

دکتر تیمور مرجانی، مدیرکل تعالی سرمایه انسانی و توسعه رفاه جهاددانشگاهی نیز در این نشست در رابطه با اهمیت شبکه سازی گفت: اولین چیزی که در این خصوص ایجاد نشده زیرساخت فرهنگی موضوع است و نیاز است فرهنگ مشارکتی ایجاد شود، البته در ابتدای انقلاب و تأسیس جهاددانشگاهی این فرهنگ وجود داشته است. مهمترین کلیدواژه که حلقه مفقوده این موضوع است اعتماد بین فردی، بین گروهی و بین واحدها و سازمانی است.

دکتر مرجانی دلیل دیگر عدم توسعه فعالیت های شبکه ای در جهاددانشگاهی را موضوع تعارض منافع و همپوشانی دانست که باید تقسیم منافع را طوری برنامه ریزی کرد که تراضی طرفین اتفاق بیفتد.

ادامه برگزاری جلسات پیرامون موضوع فعالیت های شبکه ای

در پایان این جلسه نیز اسد رازانی، سرپرست اداره کل امور واحدها، پژوهشکده ها، سازمان ها و مراکز جهاددانشگاهی بر اهیمت موضوع شبکه سازی در جهاددانشگاهی تأکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، در دستور کار قرار گرفته و این جلسه شروعی برای ادامه بحث خواهد بود.

وی گفت: نظام نامه ای در این خصوص در حال تدوین است تا واحد میزبان و واحد مهمان با یکدیگر تعامل داشته باشند.  

سرپرست اداره کل امور واحدها، پژوهشکده ها، سازمان ها و مراکز جهاددانشگاهی در پایان گفت: به امید خدا سعی می کنیم تا این جلسات را در آینده نیز هر دو یا سه هفته یکبار برگزار کنیم تا از نقطه نظرات همکاران در بخش ها و واحدهای مختلف جهاددانشگاهی در سراسر کشور بهره مند شویم.

کلید واژه ها: شبکه سازی


نظر شما :